Policjanci przez godzinę pastwili się nad skłotersami – oświadczenie

Bicie, szarpanie, groźby – tak wyglądała interwencja policji przed budynkiem nowego squatu “Gromada” przy ul. Worcella 8 w Krakowie. Funkcjonariusze zadbali też o zniszczenie dowodów – poszkodowanym uszkodzili kartę pamięci w aparacie oraz karty sim w telefonach.

Otwarcie squatu odbyło się w piątek wieczorem – atmosfera była piknikowa, można było spróbować wegańskich wypieków czy posłuchać SambyKA. Sąsiedzi z entuzjazmem przyjęli nową inicjatywę. Przybyła na miejsce policja spisała tylko kilku uczestników po czym odjechali.

Inaczej wyglądało sobotnie popołudnie – po godz. 17 pod squat przyjechał patrol policji. Dwie osoby które akurat były na zewnątrz zaczęły rozmawiać z funkcjonariuszami nagrywając wszystko telefonem. Pierwszą reakcją policji było zabranie komórek “do sprawdzenia czy nie są kradzione”. Gdy jedna z osób zaczęła nagrywać interwencję aparatem najbardziej agresywny z policjantów rzucił się na nią z pięściami. Reszta funkcjonariuszy dołączyła się i po krótkim biciu i kopaniu zakuli obie osoby w kajdanki. Później było już tylko gorzej. Przez następną godzinę policjanci znęcali się nad nimi (cały czas skutymi w kajdanki!) – wykręcali ręce, kopali, popychali, grozili “wywiezieniem do lasu”, “wpierdolem” itp. W międzyczasie ustalali między sobą wersję wydarzeń grożąc oskarżeniem jednej z osób o napaść na funkcjonariusza. Po wypuszczeniu skłotersów okazało się że dziwnym trafem oba telefony które policjanci zabrali „do sprawdzenia” miały złamane karty sim, a aparat zniszczoną kartę pamięci. Czyżby policja bała się ich zawartości?

To tylko jeden z wielu przykładów policyjnej przemocy z jaka mamy do czynienia w naszym mieście. Bicie, upokarzanie i znęcanie się nad ludźmi jest normą. Dlaczego więc tak mało podobnych przypadków wychodzi na światło dzienne? Policja korzysta z możliwości oskarżenia o „napaść na funkcjonariusza” jako gwaranta swojej bezkarności. Gdy tylko ktoś spróbuje domagać się sprawiedliwości może zostać o to oskarżony. A komu uwierzy sąd? Jednej ofierze czy zgodnym zeznaniom kilku policjantów?

Nie możemy o tym milczeć – to zachęca policję do praktyk tego typu.

Jutro zamierzamy złożyć zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przez policję przestępstwa.

Kolektyw squatu „Gromada”

 

źródło: http://fakrakow.wordpress.com/2013/07/14/policjanci-przez-godzine-pastwili-sie-nad-sklotersami-oswiadczenie/

Komentarzy 9 to “Policjanci przez godzinę pastwili się nad skłotersami – oświadczenie”

 1. Wojtek Drwal Says:

  raczej nie wypada klikać w lubię to O_o

 2. abo Says:

  a może spróbować odzyskać dane z kart SIM są odpowiednie technologie

 3. Gra Django Says:

  nie dajcie się!

 4. antyfaszystowskiewejherowo Says:

  Chłopaki z antyfaszystowskiego Wejherowa są z wami ….

 5. Wojt Says:

  Poznań Was popiera!

 6. mitro1 Says:

  składajcie zawiadomienie! nie będzie przyzwolenia na brutalność policji!

 7. danny205 Says:

  Na przyszłość niech anarchiści w podobnych sytuacjach zostawią kilku kolegów ,którzy będą filmować zajście z okien z ukrycia ,z pobliskich dachów a potem to publikujcie gdzie tylko się da w mediach a w finale kończcie sprawę w sądzie z twardymi dowodami.Te kurwy najbardziej boją się rozgłosu i związanego z nim smrodu.

 8. Policja Anarchistyczna Says:

  Specjaliści Policji Anarchistycznej z wydziału elektronicznego potrafią odtworzyć fotografie z uszkodzonych nośników pamięci. Powodzenia. Oby „psy” trafiły do schroniska zamkniętego.

 9. Ani święte, ani odwieczne albo skłot pod świętym Ambrożym | Inteligent pracujący Says:

  […] lipcu w Krakowie dość głośna była sprawa otwarcia i niemal jednocześnie zamknięcia skłotu Gromada. Grupa ludzi zagospodarowała […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: